Młodzi przedsiębiorcy, którzy chcą spróbować swoich sił w biznesie, będą mogli mieć swoją siedzibę w Inkubatorze Technologicznym, który już wkrótce, z inicjatywy samorządu powiatu, rozpocznie swoją działalność w Iławie. To jeden z pomysłów władz powiatu na powstrzymanie młodych ludzi przed wyjazdem do większych ośrodków miejskich.

Inkubator funkcjonować będzie w ramach Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, który – choć zapewnia wiele form wsparcia dla pracodawców i przedsiębiorców – nie był w stanie zapewnić młodym firmom wsparcia lokalowego, co bardzo często było pewną przeszkodą w realizacji własnych planów biznesowych. Powstanie Inkubatora Technologicznego, który będzie miał swoją siedzibę w niedużym biurowcu przy ulicy Andersa, ten problem rozwiązuje i to w dość nowatorski sposób. Do dyspozycji firm, ale też organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą, będą tam nie tylko biura, ale też biurka, czyli stanowiska pracy, które będzie można wynająć zarówno na kilka dni, jak i na kilka godzin. I to po preferencyjnych stawkach.
Do dyspozycji przedsiębiorców na wynajem długoterminowy będzie łącznie dziesięć stanowisk pracy i – niezależnie od tego – cztery oddzielne biura oraz co najmniej trzy rotacyjne stanowiska pracy do wynajmu krótkoterminowego, z których będzie można korzystać w systemie godzinowym lub dobowym.

Oczywiście, przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z wynajmu długoterminowego, będą musieli spełnić pewne warunki. Pierwszeństwo wynajmu przestrzeni biurowych będą miały firmy zarejestrowane na terenie powiatu iławskiego, które funkcjonują na rynku nie dłużej jak trzy lata. Preferowane będą też firmy zorientowane na rozwój nowych produktów i technologii i firmy działające w sektorze kreatywnym. W przypadku wynajmu krótkoterminowego nie będą wprowadzane żadne ograniczenia. Oznacza to, że z rotacyjnych stanowisk pracy będą mogli korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne.

Dodatkowo, w biurowcu przy ulicy Andersa, do dyspozycji będą też sala spotkań i sala szkoleniowa. To z kolei wsparcie dla osób, które prowadzą swoją firmę w domach czy mieszkaniach i potrzebują przestrzeni do spotkań z klientami. Salę spotkań będzie można wynajmować, podobnie jak stanowiska pracy, w systemie godzinowym lub dobowym. Podobnie salę szkoleniową, która pomieści jednorazowo do trzydziestu osób.

Wsparcie lokalowe to jedno, ale przedsiębiorcy, którzy skorzystają z usług Inkubatora Technologicznego, będą mogli liczyć na doradztwo marketingowe czy doradztwo w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój firm. Z czasem zakres form wsparcia dla przedsiębiorców będzie poszerzany, między innymi o usługę tzw. wirtualnego biura.

Inkubator Technologiczny to jednak nie tylko wsparcie dla przedsiębiorców, ale też duża szansa dla młodzieży ze szkół średnich prowadzonych przez samorząd powiatu. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi, samorządami, agencjami rządowymi a przede wszystkim organizacjami ukierunkowanymi na promowanie i wspieranie badań, rozwoju technologicznego, przedsiębiorczości, a także transferu i wdrażania nowych technologii, możliwe będzie organizowanie różnego rodzaju spotkań, szkoleń i warsztatów. Pierwsze takie spotkania odbędą się już we wrześniu.

Gdy tylko zakończą się prace adaptacyjne w biurowcu przy ulicy Andersa, w którym mieścić się będzie Inkubator Technologiczny, jeszcze przed pierwszym naborem odbędą się dni otwarte, w trakcie których będzie można zapoznać się z miejscem i jego infrastrukturą. Firmy i osoby zainteresowane wynajmem powierzchni już teraz mogą kontaktować się z Michałem Młotkiem, który będzie koordynować prace Inkubatora pod adresem e-mail: kontakt@inkubator.ilawa.pl.

Jako pierwsze z infrastrukturą Inkubatora zapoznają się osoby, którym Powiatowy Urząd Pracy w Iławie przyznał dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 10 kwietnia przyznano ponad 70 takich dotacji na kwotę prawie 1,5 miliona złotych. Oznacza to, że już wkrótce na terenie powiatu otwartych zostanie 70 nowych firm. Część z nich być może będzie miała szansę na skorzystanie z usług Inkubatora.