27 lipca ruszył projekt aktywizacyjny dla mam z terenu powiatu iławskiego, które ze względu na opiekę nad dziećmi lub urlop macierzyński i rodzicielski były nieaktywne zawodowo. Pomysł narodził się wśród… młodych mam, które od niedawna prowadzą swoje firmy w Inkubatorze Technologicznym w Iławie. Teraz chcą pomóc swoim rówieśniczkom.

„Efektywna mama” to szansa na zdobycie wiedzy oraz umiejętności przydatnych w poszukiwaniu pracy. Za projektem stoją trzy przedsiębiorczynie z i spod Iławy: Milena Sawczuk-Kołpacka, która na co dzień prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego, Magdalena Kowalska, która prowadzi Gabinet Wsparcia Psychologicznego oraz Aurelia Palczewska, która jest właścicielką Studia Architektonicznego AP. Wszystkie trzy firmy mają swoją siedzibę w Inkubatorze Technologicznym w Iławie. Tam też wszystkie trzy panie się poznały i tam narodził się pomysł wspólnych działań.

– Jako młode mamy, które po przerwie wróciły do pracy zawodowej, chcemy pomóc innym mamom w odzyskaniu skrzydeł po dłuższej przerwie od pracy – mówi Milena Sawczuk-Kołpacka. – Przygotowałyśmy propozycję udziału w darmowych warsztatach grupowych oraz spotkaniach indywidualnych, które pomogą zdobyć nowe kompetencje i umiejętności – dodaje.

To jednak nie wszystko, bo projekt „Efektywna mama” to też możliwość uzyskania informacji o możliwościach pozyskania środków na założenie własnej firmy czy inne zawodowe aktywności. Działania skierowane są do kobiet, które ze względu na sprawowanie opieki nad dzieckiem, nie pracują. Warunkiem jest zamieszkiwanie na terenie powiatu iławskiego, ale poza obszarem miasta Iławy.

Na co mogą liczyć uczestniczki projektu? „Efektywna mama” to grupowe oraz indywidualne spotkania z mamami, podczas których specjaliści z kluczowych dziedzin (prawnik, psycholog, architekt i doradca zawodowy) pomogą w określeniu i realizacji potrzeb niezbędnych do powrotu na rynek pracy.

– Zaczynamy od spotkania informacyjno-integracyjnego, na którym zostaną przedstawione założenia projektu. Będzie to też okazja, by bliżej się poznać – informuje Milena Sawczuk-Kołpacka. Następnie przyjdzie czas na warsztaty grupowe, na których każdy ze specjalistów w zakresie swoich kompetencji zaprezentuje szereg rozwiązań i możliwości, aby ułatwić uczestniczkom aktywizację.

Na zakończenie odbędzie się seria indywidualnych konsultacji ze specjalistami dla każdej z uczestniczek w celu przeanalizowania potrzeb i oczekiwań każdej z nich. To jednak nie wszystko. – Planujemy też uruchomienie specjalnej grupy w mediach społecznościowych, w której uczestniczki naszego projektu będą mogły liczyć na wsparcie innych mam oraz specjalistów o każdej porze dnia i nocy – mówi Milena Sawczuk-Kołpacka.

Projekt będzie trwał do końca września tego roku. Spotkania odbywać się będą w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie. Do udziału w projekcie zapisać się można telefonicznie pod nr tel. 89 648 44 23 oraz 537 208 585, a także wysyłając wiadomość na e-mail: efektywnamama@gmail.com.

Projekt „Efektywna mama” został dofinansowany przez Fundację BGK w ramach programu „Skrzydła dla mam”. Realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie przy wsparciu Inkubatora Technologicznego w Iławie.