Dobiegły końca prace nad platformą „Pr@ca wNet”. To autorski pomysł Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, który ma wesprzeć pracodawców w procesie rekrutacji, a osoby z terenu powiatu iławskiego w poszukiwaniu pracy.

Serwis „Pr@ca wNet” jest już dostępny pod adresem www.pracawnet.pl. Umożliwia on bezpośrednie nawiązywanie przez pracodawcę kontaktu z kandydatem, starającym się o pracę lub poszukującym nowej pracy. Na początku grudnia zakończyły się ostatnie testy narzędzia z grupą przyszłych użytkowników.

– Założenia „Pr@cy wNet” opracowaliśmy, jak to często bywa, z potrzeby – ¬mówi Agata Steiner-Dembińska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. – Realizując różnego rodzaju projekty i działania coraz częściej odczuwaliśmy brak narzędzia, które wsparłoby pracodawców w nawiązywaniu bezpośredniego kontaktu z kandydatami do pracy – dodaje.

Zdaniem pracowników urzędu, platforma „Pr@ca wNet” otworzy też ich jednostkę na osoby, które z różnych powodów nie chciały do tej pory korzystać z pomocy czy wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. Trzeba pamiętać, że bezrobocie na terenie powiatu iławskiego jest w tej chwili najniższe ze wszystkich powiatów ziemskich województwa i wynosi nieco powyżej 5%.

Model działania platformy jest niezwykle prosty. Z jednej strony rejestrują się w niej pracodawcy, tworząc profil firmy, instytucji czy urzędu, z drugiej strony osoby poszukujące nowej pracy lub pracy w ogóle, tworząc wirtualne CV. Co ważne, można je drukować i wykorzystywać także poza platformą.

Pracodawca, poszukując odpowiedniego kandydata do pracy, ma możliwość przeglądania listy potencjalnych pracowników (mieszkańcy powiatu już założyli pierwsze konta na platformie). Jeśli któraś z osób zainteresuje go, bo na przykład będzie miała odpowiednie uprawnienia czy kwalifikacje, będzie mógł wysłać zapytanie o udostępnienie swojego CV wraz z danymi kontaktowymi. Kandydat otrzyma e-mail i zdecyduje, czy chce udostępnić dane kontaktowe danemu pracodawcy czy też nie. Do tego momentu pozostanie anonimowy.

„Pr@ca wNet” umożliwi nawiązanie kontaktu i odbycie pierwszych rozmów pomiędzy pracodawcą a kandydatem, bez konieczności osobistego spotkania, co jest szczególnie ważne w okresie pandemii. W przyszłości, w zależności od sytuacji w kraju i w regionie, Powiatowy Urząd Pracy w Iławie planuje rozbudowę platformy o nowe funkcje. Już teraz planowane jest wykorzystanie serwisu w projekcie, który zakłada stworzenie zespołu złożonego z pracowników urzędów z terenu powiatu iławskiego do pozyskiwania i obsługi inwestorów. Projekt ten koordynuje Inkubator Technologiczny w Iławie, który jest częścią urzędu pracy i zaangażowany był w stworzenie platformy rekrutacyjnej od strony technicznej i funkcjonalnej.

Jak podkreślają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, niezwykle ważne są dla nich kwestie bezpieczeństwa. Dlatego wszystkie wizytówki, profile i dane wprowadzane do platformy, będą na bieżąco sprawdzane i weryfikowane przez pracowników urzędu, a konkretnie przez pracowników Działu Usług Rynku Pracy. Zarówno pracodawcom, jak i kandydatom do pracy, da to pewność, że ich dane nie wpadną w niepowołane ręce.

Koncepcja platformy „Pr@ca wNet” opracowana została przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. W wykonaniu platformy udział brała firma Cormo z Warszawy przy wsparciu Inkubatora Technologicznego w Iławie.