Powiat Iławski znalazł się w grupie samorządów, które w ramach pilotażowego programu „GovTech inno_LAB” pracować będą nad nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi i technologicznymi dla potrzeb administracji. Samorząd powiatu chce w ten sposób zwiększyć efektywność swoich działań, zarówno w obszarze współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami, jak i z osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy.

Prace nad udziałem samorządu powiatu iławskiego w prestiżowym programie „GovTech inno_LAB” rozpoczęły się na początku tego roku. 21 stycznia władze powiatu podpisały w tej sprawie list intencyjny ze spółką Huge Thing z Poznania, która działa na rynku od 2012 roku, przede wszystkim w obszarze wsparcia rozwoju startupów, czyli młodych firm związanych z wysokimi technologiami i wspierania organizacji publicznych i prywatnych we współpracy z nimi. Spółka aplikowała do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o pełnienie roli operatora w ramach pilotażu programu „GovTech inno_LAB”, którego celem jest wspieranie jednostek administracji publicznej we współpracy z twórcami innowacji.

Podobnie, jak inne samorządy, starające się o udział w programie, określiliśmy nasze potrzeby i wyzwania w zakresie rozwiązań technologicznych – informuje starosta Bartosz Bielawski. – Narzędzia, nad którymi chcielibyśmy pracować, będą mogły znaleźć w przyszłości zastosowanie w obszarze współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami, jak i z osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy – dodaje.

2 lipca, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Poznaniu, poinformowano, że Huge Thing wybrany został jako jeden z trzech operatorów programu „GovTech inno_LAB”. Starało się o to łącznie szesnaście podmiotów z Polski. Tym samym Powiat Iławski znalazł się w grupie samorządów, które otrzymają eksperckie wsparcie w rozwinięciu kompetencji pracy z innowacjami oraz przetestowaniu trybu konkursowego w zamawianiu zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Udział w programie koordynowany będzie przez Powiatowy Urząd Pracy w Iławie, który w ostatnim czasie razem z Inkubatorem Technologicznym w Iławie odpowiadał za wdrożenie regionalnego portalu rekrutacyjnego www.pracawnet.pl czy stworzenie w ramach samorządu powiatu zespołu ds. obsługi inwestorów. – Abyśmy mogli być jeszcze bardziej skuteczni w naszej codziennej działalności, potrzebujemy eksperckiej wiedzy, wsparcia innowatorów i ciągłego podnoszenia kompetencji – mówi Agata Steiner-Dembińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. – Udział w programie „GovTech inno_LAB” pozwoli nam zwiększyć efektywność naszej pracy i przygotować się do kolejnych aktywności. Ostatecznie zyskają na tym mieszkańcy powiatu – dodaje.

Program „GovTech inno_LAB” organizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach szerszej inicjatywy GovTech Polska realizowanej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów. Zdaniem ekspertów GovTech to szansa na zwiększenie produktywności, stworzenie miejsc pracy i przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego. Całość działań finansowana jest ze środków europejskich z Programu Inteligentny Rozwój.