W Iławie odbyło się kolejne spotkanie dla osób zainteresowanych podjęciem pracy w branży IT. Po tym, jak w styczniu tego roku udowodniono, że powiat iławski to doskonałe miejsce do pracy zdalnej, zapotrzebowanie na programistów rośnie a zarobki w branży IT są dużo atrakcyjniejsze niż zarobki w innych branżach, organizatorzy poszli o krok dalej – wspólnie z ekspertami pokazali mieszkańcom powiatu iławskiego na konkretnych przykładach, w jaki sposób wejść do branży IT bez konieczności wyjazdu do dużych miast. Udowodnili też, że programowanie to nie jedyna droga, aby zaistnieć w branży IT.

Organizatorem spotkania, które odbyło się 22 września pod hasłem „Jak znaleźć pracę w branży IT”, był samorząd powiatu iławskiego, a konkretnie Powiatowy Urząd Pracy w Iławie i Inkubator Technologiczny w Iławie, którzy od 2021 roku, wspólnie ze szkołami średnimi, realizują na terenie powiatu iławskiego nowatorski projekt „Kadry nowoczesnej gospodarki”.

W ramach projektu od czerwca tego roku grupa kilkudziesięciu osób z powiatu iławskiego poznawała pod okiem trenerów i ekspertów tajniki programowania i pracy w branży IT. Wielu z nich, po zdaniu egzaminu, zdecydowało się już na założenie własnych firm lub podjęcie współpracy z zespołami programistycznymi z całej Polski, pozostając na terenie powiatu iławskiego i tu opłacając podatki. – Ale w naszym projekcie nie chodziło wyłącznie o stworzenie kadry programistów – mówi Agata Steiner-Dembińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. – Z jednej strony poprzez nasze działania zwracamy uwagę osób wchodzących na rynek pracy na branżę IT, a z drugiej pokazujemy firmom zajmującym się nowymi technologiami potencjał naszego regionu – dodaje.

Jak rozpocząć swoją przygodę z branżą IT?

Tym celom służyła też konferencja, która odbyła się w jednym z iławskich hoteli 22 września. Gośćmi wydarzenia byli przedsiębiorcy, osoby zajmujące się na co dzień rekrutacją i budowaniem marki osobistej w IT, trenerzy programowania, samorządowcy i osoby związane z edukacją. Na sali pojawili się też świeżo upieczeni programiści – uczestnicy projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”.

Konferencja transmitowana była na żywo w Internecie a jej przebieg można było śledzić w mediach społecznościowych związanych z samorządem powiatu, ale też w mediach lokalnych. Zapis konferencji dostępny jest obecnie na stronie www.inkubator.ilawa.pl a do chwili obecnej obejrzało go już 10 tysięcy osób. Na tej samej stronie dostępny jest też cały czas zapis konferencji „Perspektywy rozwoju branży IT w powiecie iławskim”, która odbyła się 27 stycznia.

 

Wśród gości wrześniowej konferencji znaleźli się eksperci z branży IT, a wśród nich między innymi Karolina Kołosowska i Dorota Maklewska, które od lat zajmują procesami rekrutacyjnymi w największych firmach informatycznych w Polsce oraz budowaniem marki osobistej. W swoich wystąpieniach pokazały, jak i gdzie szukać kontaktu z pracodawcami, ale też jak skutecznie wykorzystywać istniejące narzędzia do kontaktów zawodowo-biznesowych. Wystąpienie Karoliny Kołosowskiej „Start dla juniora. Gdzie warto szukać pracy w IT?” rozpoczęło się w 22 minucie konferencji, a Doroty Maklewskiej „LinkedIn w praktyce. Najczęstsze błędy, których należy unikać” w 50 minucie spotkania.

W gronie prelegentów byli też Agnieszka Pietrowicz z Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku („Własny pomysł na start-up. Jak rozkręcić dobry biznes w IT?” – 70 minuta konferencji) i Daniel Maczurek, przedstawiciel firmy TestArmy z Wrocławia, która szkoliła uczestników projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” („Praca w IT to nie tylko programowanie” – 94 minuta konferencji), którzy podzielili się z uczestnikami konferencji swoimi doświadczeniami z pracy w branży, wskazali też, gdzie szukać środków na rozwój własnych pomysłów biznesowych i podpowiedzieli, w jaki sposób wejść do branży IT bez umiejętności programowania.

Z Londynu przez Wrocław i Gdańsk do Iławy

Ważnym momentem konferencji były wystąpienia osób pracujących na co dzień w branży IT, które stosunkowo niedawno wybrały powiat iławski jako nowe miejsce do życia i stąd, głównie zdalnie, pracują dla klientów z Polski i Europy. W tej części spotkania zaprezentowali się Rafał Rybnik, prezes iławskiej Fundacji Cadmus i doświadczony programista („Zrozum zanim usiądziesz do kodu. Krótko o analizie biznesowej projektów IT” – 110 minuta konferencji) i Damian Wojtczak, iOS Developer, który prowadzi obecnie swoją firmę informatyczną z Inkubatora Technologicznego w Iławie, a jeszcze do niedawna mieszkał i pracował w Londynie („Z Londynu do Iławy. Dlaczego wybrałem Warmię i Mazury na miejsce pracy zdalnej?” – 120 minuta konferencji). Prelegenci wyjaśnili uczestnikom konferencji, jak skutecznie weryfikować własne pomysły biznesowe. Przekonywali też widzów, którzy śledzili transmisję z wydarzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych, że powiat iławski i Iława, głównie dzięki znakomitemu skomunikowaniu z Warszawą i Gdańskiem, to doskonałe miejsce do pracy.

Ostatnia część spotkania poświęcona została projektowi „Kadry nowoczesnej gospodarki” i działaniom samorządu powiatu, który wspiera tworzenie nowych firm IT na swoim terenie. Wystąpienie Danuty Turkowskiej, uczestniczki projektu, która przeszła intensywne szkolenia z programowania i rozpoczęła pracę jako programistka („Przebranżowienie na IT. W jaki sposób zaczęłam pracę jako programistka?” – 140 minuta konferencji), poprzedziła prezentacja wszystkich absolwentów „Kadr nowoczesnej gospodarki”. Część z nich założyła już własne firmy informatyczne, inni znaleźli zatrudnienie na stanowiskach związanych z informatyką lub dołączyli do istniejących zespołów programistycznych.

Konferencję zakończyło krótkie wystąpienie Agaty Steiner-Dembińskiej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, która poinformowała mieszkańców powiatu o pozyskaniu przez urząd pracy dodatkowych 3 milionów złotych, które przeznaczone zostaną między innymi na dotacje na założenie działalności gospodarczej i tworzenie nowych miejsc pracy.

Kurs na IT

Warto dodać, że jeszcze w trakcie realizacji „Kadr nowoczesnej gospodarki” Inkubator Technologiczny w Iławie, wspólnie z iławską Fundacją Cadmus, zdobył środki na stworzenie platformy promującej pracę z terenu powiatu iławskiego. Platforma zachęca ekspertów z branży IT, branż kreatywnych i freelancerów do porzucenia dużych miast, osiedlenia się na terenie powiatu iławskiego i przeniesienia tu swoich firm. Ważną rolę w tych działaniach pełnią ambasadorzy, a wśród nich wspomniany wcześniej Damian Wojtczak, który zanim zdecydował o przeniesieniu swojej firmy do Iławy, rozważał osiedlenie się w Gdańsku lub Wrocławiu.

O „Kursie na IT” i o innych nowatorskich działaniach samorządu powiatu, w tym o „Kadrach nowoczesnej gospodarki”, można było niedawno przeczytać w artykułach o branży IT w czasopismach „Puls Biznesu” i „Dziennik Gazeta Prawna” oraz usłyszeć w trakcie Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur, który odbył się niedawno w Ełku.

W naszym powiecie i w samej Iławie jest bardzo dobry klimat dla całej branży IT – mówi Michał Młotek, który koordynuje prace Inkubatora Technologicznego w Iławie. – Naszymi aktywnościami udowadniamy, że to nie tylko puste hasło, ale że idą za nim działania, które dają konkretne efekty i są zauważane przez przedsiębiorców z całej Polski – dodaje.

Powiedzieli w trakcie konferencji „Jak znaleźć pracę w branży IT?”

Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski: Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał, że powiat iławski może zacząć odgrywać jakąkolwiek rolę jako ośrodek IT. A my w krótkim czasie pokazaliśmy, że potrafimy przewidywać trendy i skutecznie działać. Rozmawiałem z uczestnikami „Kadr nowoczesnej gospodarki”. Budujące jest to, że udział w projekcie zmienił ich plany życiowe i zawodowe. Wśród uczestników projektu były osoby, które planowały wyjechać do dużych miast, ale ostatecznie zdecydowały, by tu pozostać i stąd pracować w branży IT. To, co się zadziało, szczególnie w ciągu ostatniego roku, ma dla nas ogromne znaczenie. Podobnie, jak inne powiaty, zmagaliśmy się z odpływem młodych, wykształconych osób do dużych ośrodków miejskich. Pokazaliśmy, że potrafimy ich tu zatrzymać. A to dopiero wstęp do dalszych działań.

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk: Wejście powiatu iławskiego w branżę IT i tworzenie klimatu dla branży IT to dobry kierunek. Skorzysta na tym cała lokalna gospodarka. Poza tym w ostatniej kwartalnej „Analizie koniunktury w województwie warmińsko-mazurskim” mowa jest o wyraźnym wzroście wynagrodzeń w branży informatycznej aż o 25%. Projekt „Kadry nowoczesnej gospodarki” i inne działania samorządu powiatu z tego obszaru doskonale wpisują się w dokumenty strategiczne województwa i z pewnością dadzą konkretne efekty.

Czym są „Kadry nowoczesnej gospodarki”?

„Kadry nowoczesnej gospodarki” to pilotażowe działanie, które umożliwiło grupie mieszkańców powiatu iławskiego zdobycie w krótkim czasie nowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych. W tym roku grupa kilkudziesięciu osób wzięła udział w intensywnej nauce programowania w języku Java. Szkolenie zakończyło się egzaminem, uzyskaniem oceny, rekomendacji i certyfikatu, który umożliwi wykonywanie pracy na stanowisku młodszego programisty, czyli junior developera.

Szkolenie prowadzili oświadczeni eksperci i trenerzy z TestArmy Group z Wrocławia, a ukończyło je łącznie 36 osób, w tym 30 mężczyzn i 6 kobiet, 23 osoby z Iławy i 13 osób spoza Iławy. Najmłodszy uczestnik szkoleń miał 19 lat, najstarszy – 68. Średnia wieku uczestników „Kadr nowoczesnej gospodarki” wyniosła 28 lat.

Uczestnicy projektu, poza możliwością odbycia intensywnego szkolenia, otrzymali także stypendia a do osób, które podejmą teraz pracę w IT trafią dodatkowo „bony na szybki start”, czyli dodatkowe 10 tys. zł na otwarcie własnej firmy, opłacenie wynajmu mieszkania, przedszkola lub kolejnych szkoleń. Warunkiem otrzymania tych środków jest rezydencja podatkowa, czyli opłacanie podatków na terenie powiatu iławskiego.

Projekt, który potrwa do końca 2022 roku, koordynuje Inkubator Technologiczny w Iławie, będący częścią urzędu pracy. Pytania dotyczące „Kadr nowoczesnej gospodarki” lub pracy w branży IT kierować można na e-mail kontakt@inkubator.ilawa.pl. Można też zgłosić się bezpośrednio do pracowników inkubatora, który mieści się w Iławie przy ul. Andersa 12.

Projekt pilotażowy „Kadry nowoczesnej gospodarki” Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie został dofinansowany z rezerwy Funduszu Pracy w ramach projektu „Nowe spojrzenie – nowe możliwości”. Wartość projektu wynosi 861 tys. zł. Urząd pracy pozyskał na jego realizację 856 tys. zł.

Agata Steiner-Dembińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, opowiedziała w trakcie konferencji o tym, w jaki sposób samorząd powiatu wspiera tworzenie nowych firm z branży IT

Koordynatorem projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” jest Michał Młotek, który na co dzień odpowiada za pracę Inkubatora Technologicznego w Iławie