Osoby planujące założenie własnego biznesu lub będące w pierwszym okresie funkcjonowania własnej firmy, stoją przed wieloma wyzwaniami. Wymagają one mądrych decyzji i strategicznego podejścia. Jednym z kluczowych narzędzi, które pomagają uniknąć błędów i osiągnąć sukces, jest dobrze opracowany biznes plan. Temu, czym jest plan biznesowy, dlaczego jest niezastąpionym narzędziem w budowie i rozwoju firmy oraz jakie elementy powinien zawierać poświęcone było spotkanie z Anną Chojnacką-Baranik, które 10 sierpnia odbyło się w Porcie Śródlądowym w Iławie.

Organizatorami spotkania byli Powiatowy Urząd Pracy w Iławie i Inkubator Technologicznym w Iławie, z kolei ekspertem, który wprowadził uczestników w zagadnienia związane z tworzeniem i rolą biznes planu, była Anna Chojnacka-Baranik, MBA – manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu. Udział w spotkaniu wzięły osoby z powiatu iławskiego zainteresowane założeniem własnego biznesu lub rozwojem istniejących już firm.

Anna Chojnacka-Baranik, MBA – ekspert w dziedzinie rozwoju biznesu i zarządzania

Anna Chojnacka-Baranik podkreślała podczas swojego wystąpienia, że biznes plan to coś więcej niż tylko formalny dokument, wymagany często przy pozyskiwaniu dotacji czy środków na rozwój firmy. Według niej to strategiczny plan działania, który pomaga zrozumieć przyszłym przedsiębiorcom cele, zidentyfikować ryzyka, określić możliwości oraz wyznaczyć odpowiednią ścieżkę rozwoju swojej firmy.

Uczestnicy spotkania w ten sposób dowiedzieli się, jakie są kluczowe elementy biznes planu, poznali sposoby na przeprowadzenie analizy rynku i grupy docelowej, dowiedzieli się też, dlaczego tak ważne jest opracowanie strategii marketingowej. Anna Chojnacka-Baranik omówiła też zagadnienia związane z planem awaryjnym, w sytuacji, gdyby biznes okazał się nieopłacalny.

Kolejne spotkanie z Anną Chojnacką-Baranik odbędzie się w czwartek 24 sierpnia. Tym razem opowie ona o roli Interim Managera w rozwoju małej firmy. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak obowiązują zgłoszenia. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy wysłać wiadomość na adres kontakt@inkubator.ilawa.pl.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że osoby, które planują założenie własnego biznesu, mogą skorzystać z bezpłatnej oferty Inkubatora Technologicznego w Iławie. Podczas indywidualnego spotkania z pracownikami inkubatora można uzyskać informacje o procesie zakładania działalności gospodarczej i zdobyć wiedzę, która będzie przydatna w chwili otwarcia własnej firmy.

fot. Firmbee.com