21 października w Warszawie odbyło się ogólnopolskie spotkanie urzędów pracy, które realizują autorskie działania wspierające osoby młode na rynku pracy. Konferencja, zorganizowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, była okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji efektów działań wdrażanych w całym kraju. Wśród urzędów, które przedstawiały swoje osiągnięcia, znalazł się Powiatowy Urząd Pracy w Iławie.
Od połowy 2023 roku urząd pracy w Iławie realizuje autorski „Program wsparcia zawodowego dla osób poniżej 30 roku życia w powiecie iławskim”. Celem projektu jest stworzenie kompleksowej oferty wsparcia młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową, poprzez rozwijanie ich kompetencji, zwiększanie atrakcyjności na rynku pracy i motywowanie do podejmowania zatrudnienia. Na realizację programu urząd pozyskał ponad 565 tysięcy złotych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu pilotażowego „Czas na młodych”, którego celem jest przetestowanie nowych pomysłów wspierających osoby młode na rynku pracy.
O szczegółach projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie i pierwszych efektach jego wdrożenia opowiedział podczas spotkania w Warszawie Michał Młotek, zastępca dyrektora urzędu i jednocześnie koordynator projektu skierowanego do osób młodych. Oprócz urzędu pracy w Iławie swoje działania omówili również przedstawiciele urzędów z Leszna, Krapkowic i Mikołowa.
Przypomnijmy, że to właśnie w ramach „Programu wsparcia dla osób do 30 roku życia w powiecie iławskim” w Powiatowym Urzędzie Pracy w Iławie powstał specjalny Punkt Doradztwa dla Młodzieży, który oferuje szeroką gamę form wsparcia dla osób młodych: od doradztwa zawodowego i psychologicznego, przez warsztaty rozwijające kompetencje cyfrowe i przedsiębiorcze, aż po konkretne instrumenty finansowe. Największym zainteresowaniem osób młodych, które uczestniczyły do tej pory w projekcie urzędu, cieszył się system płatnych praktyk absolwenckich, który umożliwia zdobycie doświadczenia zgodnego z własnymi predyspozycjami i planami zawodowymi.
Podczas konferencji w Warszawie przedstawiono też dobre praktyki urzędu pracy w Iławie, a wśród nich między innymi stworzenie mobilnego punktu doradztwa dla młodzieży, który był obecny na najważniejszych wydarzeniach plenerowych w powiecie iławskim oraz koncepcję automatyzacji obsługi podstawowych zapytań klientów urzędu.
Najważniejszą częścią wystąpienia było jednak przedstawienie efektów realizacji projektu. Łącznie, do końca października 2024 roku, z usług Punktu doradztwa dla młodzieży skorzystało już ponad tysiąc osób. – Dzięki realizacji naszego projektu, udało nam się zmniejszyć udział osób do 30 roku życia w ogólnej liczbie osób bezrobotnych – mówił podczas konferencji w Warszawie Michał Młotek. – A co najważniejsze, o 25% wzrosła w naszym powiecie liczba młodych osób podejmujących zatrudnienie.
Choć realizacja projektu skończy się w 2024 roku, wiadomo już, że Punkt doradztwa dla młodzieży będzie funkcjonować dalej. O ofercie Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie dla osób młodych przeczytać można na stronie urzędu pod adresem www.ilawa.praca.gov.pl.
Na zdjęciu: Przedstawiciele urzędów pracy z województwa warmińsko-mazurskiego z dyrektor Departamentu Rynku Pracy MRPiPS, Ewą Flaszyńską. Od lewej: Wojciech Hołdyński i Karolina Kondraciuk (Powiatowy Urząd Pracy w Gołdapi), Lucyna Krajewska (kierownik Działu usług rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie), Ewa Flaszyńska i Michał Młotek (zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie).