Pomoc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa zakłada tzw. „antykryzysowa tarcza branżowa”.
Ustawa, nad którą parlament zakończył prace 9 grudnia, przewiduje między innymi:
- zwolnienie z ZUS – zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za okres od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 30 listopada 2020 r., z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące i o kolejne branże
- jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe – dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z określonych rodzajów działalności, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące i o kolejne branże
- dotację dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł
- dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2000 zł przez 3 miesiące
- zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy na tym rozwiązaniu zaoszczędzą łącznie kwotę 139 mln złotych; projekt przewiduje dla gmin rekompensatę, ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r.
Wymienione wyżej wsparcie trafi między innymi do branży gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, turystycznej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej, edukacyjnej, transportowej i pralniczej.
Część rozwiązań „antykryzysowej tarczy branżowej” obsługiwana będzie przez powiatowe urzędy pracy.
Więcej informacji na temat wsparcia wraz z wykazem konkretnych działalności gospodarczych objętych pomocą znaleźć można na stronie www.gov.pl.
Z treścią ustawy zapoznać się można tutaj.