Rozpoczął się nabór uczestników do projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki”. W przyszłym roku kilkudziesięciu mieszkańców powiatu iławskiego weźmie udział w intensywnym szkoleniu z programowania. Wybrane osoby otrzymają też stypendia i dodatkowe środki, które pozwolą na założenie własnej firmy lub wspomogą dalszy rozwój w branży IT. To szansa dla młodych uzdolnionych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, ale też dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, bez względu na wiek czy doświadczenie. Dla regionu to z kolei szansa na pozyskanie inwestorów i stworzenie wysokiej jakości nowych miejsc pracy.

Czym jest projekt „Kadry nowoczesnej gospodarki”?

„Kadry nowoczesnej gospodarki” to pilotażowe działanie Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie, które ma umożliwić grupie mieszkańców powiatu zdobycie w krótkim czasie nowych kwalifikacji i umiejętności zawodowych istotnych dla rozwoju lokalnego rynku pracy.

W przyszłym roku grupa mieszkańców powiatu iławskiego będzie miała możliwość wzięcia udziału w intensywnej, 2-3 miesięcznej nauce programowania w jednym z trzech języków: JAVA, .NET lub Delphi. Takie szkolenie zakończy się egzaminem wewnętrznym, uzyskaniem oceny, rekomendacji i certyfikatu, który umożliwi wykonywanie pracy na stanowisku młodszego programisty, czyli junior developera. Szkolenie prowadzić będą doświadczeni eksperci i trenerzy.

Aby zostać programistą nie potrzeba kierunkowego wykształcenia – wystarczą doświadczenie i odpowiednie umiejętności. Obecnie można je zdobyć podczas intensywnych szkoleń. Niestety, takie szkolenia są niezwykle drogie. Szkolenie, które da gwarancję zatrudnienia z dobrym wynagrodzeniem, to obecnie koszt 25-30 tys. zł. Mieszkańcy powiatu iławskiego nie będą musieli ponosić żadnych kosztów. Udział w projekcie „Kadry nowoczesnej gospodarki” sfinansuje Powiatowy Urząd Pracy w Iławie ze środków pozyskanych z rezerwy Funduszu Pracy.

Uczestnicy projektu, poza możliwością odbycia intensywnego szkolenia, otrzymają także stypendia w wysokości 1,5 tys. zł za każdy pełny miesiąc nauki, a osoby, które podejmą pracę w IT także „bony na szybki start”, czyli dodatkowe 10 tys. zł na otwarcie własnej firmy, opłacenie wynajmu mieszkania, przedszkola lub kolejnych szkoleń. Warunkiem otrzymania tych środków jest opłacanie podatków na terenie powiatu iławskiego.

Jak zgłosić się do udziału w projekcie?

Rekrutacja do projektu „Kadry nowoczesnej gospodarki” składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie www.inkubator.ilawa.pl. Znajdują się w nim pytania dotyczące wykształcenia, wieku, statusu na rynku pracy, znajomości języka angielskiego a przede wszystkim planów i celów zawodowych. Wypełnienie ankiety zajmuje nie więcej jak 10 minut. Jedynym kryterium na tym etapie rekrutacji jest fakt stałego zameldowania na terenie powiatu iławskiego. Przed wypełnieniem formularza warto zapoznać się z regulaminem uczestnictwa w projekcie.

Formularz zgłoszeniowy aktywny będzie do końca kwietnia 2022 roku, ale im szybciej osoby zainteresowane udziałem w projekcie go wypełnią, tym większą będą miały szansę na przejście do kolejnego etapu rekrutacji. Drugi etap rekrutacji to rozmowy z pracownikami urzędu pracy oraz ekspertami i trenerami. Pomogą one ocenić predyspozycje kandydatów do wykonywania zawodu programisty. Do udziału w szkoleniu zakwalifikowanych zostanie ostatecznie 36 osób, które zarejestrują się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy.

Jak przebiegać będzie szkolenie?

Szkolenie trwać będzie 2-3 miesiące i odbywać się będzie w Iławie. Uczestnicy projektu podzieleni zostaną w zależności od doświadczenia, dyspozycyjności i możliwości na trzy grupy.

Każda grupa szkolić się będzie w innym terminie, a pierwsze zajęcia mogą rozpocząć się już w marcu 2022 roku. Szkolenia zakończą się z kolei w sierpniu, co umożliwi udział w projekcie absolwentom szkół średnich – przyszłorocznym maturzystom.

W samym ukończeniu szkoleń pomoże indywidualna opieka doradcy-asystenta. W trakcie i po szkoleniach odbywać się też będą giełdy z udziałem pracodawców, którzy będą zainteresowani zatrudnieniem osób biorących udział w projekcie.

Gdzie kierować pytania?

Realizację projektu koordynuje Inkubator Technologiczny w Iławie, który jest częścią urzędu pracy. Pytania dotyczące „Kadr nowoczesnej gospodarki” kierować można na e-mail kontakt@inkubator.ilawa.pl. Można też zgłosić się bezpośrednio do pracowników inkubatora, który mieści się w Iławie przy ul. Andersa 12.

Szacuje się, że w tej chwili w Polsce brakuje około 50 tysięcy programistów. Udział w projekcie „Kadry nowoczesnej gospodarki” to zatem szansa dla młodych uzdolnionych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, ale też dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, bez względu na wiek czy doświadczenie. Dla regionu to z kolei szansa na pozyskanie inwestorów i stworzenie wysokiej jakości nowych miejsc pracy.

Projekt pilotażowy „Kadry nowoczesnej gospodarki” Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie jest dofinansowany z rezerwy Funduszu Pracy w ramach projektu „Nowe spojrzenie – nowe możliwości”. Wartość projektu wynosi 861 tys. zł. Urząd pracy pozyskał na jego realizację 856 tys. zł.